Zavlažovací systémy
Nemáte li zájem číst teorii o závlahových komponentech a chcete zpracovat cenovou nabídku na konkrétní závlahu, použijte prosím kontaktní formulář na konci stránky nebo pošlete svoji . Spojíme se s Vámi a vyjasníme si Vaše požadavky. Jinak pochopitelně pokračujte ve čtení.
Doba, kdy větší plocha zahrad u rodinných domů a chat sloužila k zemědělské činnosti - pěstování mrkve, brambor, salátů, ředkviček a dalších plodin je již pryč. Většina majiteů zahrad si dnes uvědomuje, že zahrada by měla být prostor, určený k trávení volného času s rodinou nebo přáteli a zeleninové záhony tak buď docela zmizely nebo se ve zmenšené podobě přesunuly "kamsi dozadu". Vzhledem k obecnému nedostatku volného času je přáním většiny majitelů, aby údržba tohoto prostoru zabírala co nejméně času, ale zahrada byla stále ve skvělém stavu.
Závlahové systémy jsou vhodné jak pro zahradu u rodinného domu, tak pro veřejný park, fotbalové, golfové či tenisové hřiště nebo jiný zahradní objekt.
Udržet zahradu a trávník po celý rok v perfektním stavu není bez fungující závlahy téměř možné.
Instalací automatického zavlažovacího systému tak získáte záruku svěží zahrady po celý rok a zároveň ušetříte spoustu času stráveného dříve s hadicí v ruce a můžete bez obav vyrazit na letní dovolenou. Automatický zavlažovací systém za Vás převezme celoročně celou starost se zaléváním.
Využijte našich služeb
nabízíme realizaci závlahových systémů s automatickým řízením na klíč nebo Vám prodáme samostatné komponenty, potřebné pro svépomocnou instalaci závlahového systému.
Základní stavební připravenost, tj. všechny prostupy pro potrubní a kabelové vedení z objektu do prostoru určeného k závlaze, případně prostupy pod zpevněnými plochami (cestami), je vhodné připravit již při stavbě domu a cest.
Aby automatický závlahový systém správně fungoval, je nutné znát u nově zakládaných zahrad podobu budoucí výsadby, což vyžaduje spolupráci s realizátorem zahrady. Při realizaci zavlažovacího systému do již existující založené zahrady, respektuje rozmístění zavlažovacích elementů stav stávajících výsadeb.
Pokud je závlahový systém připojen na vodovodní řad, je nejvhodnějším místem připojení jvodoměrná šachta. Pokud se závlaha připojuje na domácí vodárnu umístěnou v objektu, je nejvhodnější místo připojení co nejblíže k začátku výtlačného vedení.
Potrubní vedení zavlažovacího systému je uloženo 20 - 30 cm pod zemí, ukládá se do úzkých drážek a je spojováno plastovými šroubovanými spojkami. Pokud se provádí instalace zavlažovacího systému do udržovaného trávníku, nejprve je sloupnut travní drn, který je po skončení prací vrácen na své místo.
Postřikovače jsou umístěny tak, aby jejich horní hrana lícovala s terénem. Díky pružnému připojení je možné polohu postřikovačů dodatečně upravit. To je velmi důležité na sportovních plochách, kde si terén nejprve sedá, ale po čase naopak roste z důvodu častého pískování sportovních ploch.
Nejrozšířenější typy zavlažování
* Povrchové zavlažování pomocí hadicových postřikovačů
* Podpovrchové zavlažování pomocí systému výsuvných zavlažovačů
* Lokalizované zavlažování - Kapkové zavlažování
- Bodové zavlažování
- Zavlažování mikropostřikem
Povrchové zavlažování pomocí hadicových postřikovačů
je nejjednodužší varianta zavlažování, vhodná pro pozemky, kde nevadí povrchové vedení vody v hadicích. K postřikům jsou používány ruční postřikovače/sprchy, rotační, překlopné nebo rozstřikovací zavlažovače, které jsou zpravidla položeny na trávník.
Vodu je možné pouštět ručně nebo je možné použít jednoduché programovatelné hodiny, napojené přímo na vodovodní kohoutek. Uvedené postřikovače mají pevně danou kruhovou nebo obdélníkovou výseč postřiku.
Zvláštní kategorií je rotační postřikovatčAquaContour, který je dodáván v podzemním nebo nadzemním provedení, je programovatelný a je možné v rozmezí jedné otáčky postřikovací hlavice uložit až 50 obrysových bodů s různě dlouhým dostřikem, což umožní zavlažovat
i nepravidelné tvary pozemků o ploše až 380 m2. Výkonný solární panel s lithiovým akumulátorem zaručuje trvalé a spolehlivé zásobování energií. Postřikovač je díky automatickému odvodňovacímu ventilu odolný vůči mrazu.
Podpovrchové zavlažování - pomocí systému výsuvných zavlažovačů
Největší podíl ploch pod automatickou závlahou patří trávníkům. Nejpřirozenější a nejčastější závlahou travnatých ploch je závlaha postřikem. K takové závlaze jsou používány výsuvné postřikovače. Na menších plochách postřikovače rozprašovací, na větších plochách postřikovače rotační.
Pro správné zavlažování ploch je důležitá rovnoměrnost závlahy, kterou zajistí pouze dokonalé překrývání dostřiků jednotlivých postřikovačů. Menší počet postřikovačů sice zmenší investiční náklady, zavlažování ale bude nerovnoměrné a výsledkem budou zažloutlá místa v kontrastu s přemokřenými místy.
Závlaha je realizována několika výsuvnými postřikovači, které jsou osazeny pod úrovní terénu a vysouvají se tlakem vody. Výsuvné postřikovače (zadešťovače) jsou navzájem propojeny podzemním vedením, takže na povrchu není vidět žádnou hadici. Z důvodu potřeby vyššího tlaku, je zavlažovací systém zpravidla rozdělen na několik větví, které se spínají postupně. Ovládání je řízeno programovatelnou řídící jednotkou , napojenou na srážkový senzor.
Lokalizované zavlažování
Zatímco předcházející závlahové systémy zavlažují vše ve svém dosahu, lokalizovaná závlaha znamená cílenou dodávku vody k vybraným rostlinám. Zavlažovat je tímto způsobem možné truhlíky, samostatně rostoucí květiny, stromky, keře ale je též možné zavlažovat souvislé plochy.
Na kapkovou závlahu se používají speciální nadzemní kapací hadice, ovládané řídící jednotkou a v závislosti na tlaku vody je někdy nutné nainstalovat tlakový regulátor. Hadice mohou mít délku i několik set metrů a jsou vedeny přímo kolem výsadby, kterou je potřeba zavlažovat - např. živé ploty, květinové záhony, záhony s bramborami a jiné liniové výsadby. Hadice je možné překrýt mulčovací kůrou nebo kačírkem a jsou v podstatě neviditelné. Výhodou je možnost odstranění hadice po sezóně nebo snadná změna tvaru závlahy.
Na bodové zavlažování jsou používány speciální kapače, spojené nadzemním nebo podzemním vedením. Zavlažování je opět možné ovládat řídící jednotkou a v závislosti na tlaku vody je někdy nutné nainstalovat tlakový regulátor. Na jedné zavlažovací větvi může být díky nízké spotřebě vody napojeno velké množství kapačů. Bodové zavlažování je možné použít např. pro zavlažování truhlíků, solitérních květináčů nebo pro výsadbu ve svahových tvarovkách (svahovkávh) v opěrných stěnách.
Zavlažování mikropostřikem je používáno pro zavlažování skalek, zeleninových záhonů apod. V závislosti na typu trysek jsou použitelné pro spodní závlahu pod listy nebo pro jemnou listovou závlahu. Postřikovače je možné napojit na podzemní nebo povrchové vedení a při použití nadzemního vedení je poměrně snadná posezónní demontáž nebo jakákoli změna zavlažované plochy . Zavlažování je opět možné ovládat řídící jednotkou a v závislosti na tlaku vody je někdy nutné nainstalovat tlakový regulátor. Na jedné zavlažovací větvi může být díky nízké spotřebě vody napojeno velké množství mikropostřikovačů.
Máte li zájem o zpracování cenové nabídky na konkrétní závlahu, použijte prosím kontaktní formulář na konci stránky nebo pošlete svoji poptávku . Spojíme se s Vámi a vyjasníme si Vaše požadavky.
Komponenty závlahových systémů
- filtrace - potrubní rozvody
- postřikovače - elektroventily
- ventilové šachtice - ovládací jednotky
- povětrnostní čidla - kompletní realizace
Kontaktní formulář
© 2019, UNISORT s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na Profesionální CMS | SEO a internetový marketing